Vajinadaki Kaşıntıyı Ne Geçirir?

vajina kaşıntısı nasıl geçer

Vajinadaki kaşıntıyı ne geçirir? sorusunu soran bir ziyaretçimin bu sorusuna karşılık bu konuyu açıyorum. Vajinaki kaşıntının birden çok nedeni var.

Hani tıraş sonrası kaşınma ile mantar enfeksiyonun yaptığı kaşıntı çok farklı değildir. Ancak enfeksiyonun yaptığı kaşıntı tıraş sonrası kaşıntı gibi geçici değildir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan meydana gelen kaşıntılarda vardır ki bunlar: trikomoniyaz, klamidya, bel soğukluğu, frengi, genital uçuk ve genital siğil gibi. Vajinadaki kaşıntı bu gibi cinsel hastalıklardan meydana gelebilir.

Kaşıntıya neden olan en önemli faktörlerden biri genital uçuk, frengi ve bakteriyel vajinozis.

Bu sebepler her ne kadar vajinadaki kaşıntıya sebep olsada ph dengesi değişmedikçe bir sıkıntı belirmez. Ancak ph dengesi değiştiğinde işte o zaman bakın neler oluyor deli gibi kaşınır yerinizde duramazsınız çok fenadır am kaşıntısı

Enfeksiyonlar başı boş kaşındıracak yer ararlar. Vajinanın deli gibi kaşınması ile kızarıklık, vajinada tahriş, kötü kokulu akıntılar of off.

Enfesiyonların kaşıntı yapmasında cinsel ilişki ile bulaşan riskli bakteriler, gebelik durumu ve bolca antibiyotikler başlıbaşına sadece bağışıklık sistemi zayıflaması bile vajina mantar için yeterli olabiliyor.

Vajinal kaşıntı tuzdan karabiber katı ve beyaz bir akıntının gelmesi dondurma. Ah canım dondurma istedi.

Vajinadaki Kaşıntının bir başka nedeni ise menopozdur. Bu dönem vajinayı kurutan sebeplerden biri östrojen azalması ve vajinanın duvarlarının incelmesi.

Vajinal kaşıntı tahrişe neden oluyor ve artık gerisin geriye çeken bilir.

Vajinadaki Kaşıntı ayrıca emziren kadınlarda olur. Bunun sebebi vajina duvarları inceldiği içindir.

Vajinada olan kaşıntıya sebep kimyasallar bu kimyasalları oral yolla veya kendi ellerimizden vucudumuza aldıklarımız ile yapıyoruz. Zaten nazenin bir vucuda sahibiz yani erkekler gibi odun değil hali hazırda var olan nazenin vücudumuza ait narenin vajinamız var birde ne üdüğü belirsiz kimyasalları oramıza buramıza sürüyoruz.

Tabiki kaşıntının olması ve mantar enfeksiyonlarının hortlaması mümkün.

Hepimiz krem kullanıyor hayatımızın en önemli gerekli gördüğümüz kremler masum değil. Özellikle kondomlar ama onsuzda olmuyor hele bir de temizleyiciler kimyasal maddelerin alası bulunuyor.

En basitinden ihtiyacımızı görmek için tualete girdik mis gibi kokan tuvalet kağıdı ile vajinamızı duruladık temizlendik sonra çıktık yine mis gibi kokan sıvı sabunla elimizi yıkadık ok. bunlar sadece basit nedenler

Vajinadaki Kaşıntının nedenlerinden vajina dokusunun sertleşmesi menepozdan sonra genelde meydana gelir vajinada beyaz parçalar oluşur yaralar meydana getirir buda kaşıtı sebeplerinden

Bu bizim özel bölgedeki kaşıntı sebeplerinden diğerleri ise egzama sedef deri problemleri alerjik durumlar olarak sıralayabiliriz.

Bunlar vajinadaki kaşıntının sebeplerinden Peki ya deli gibi kaşıntı olmasını engellemek içi ne yapılmalı.

Vajinadaki Kaşıntı Nasıl Geçer?

Devamlı kaşınıyor yerinizde duramıyorsunuz, yatıyorsunuz gecenin bir vakti kaşıntı tutuyor kaşıya kaşıya yaralıyorsunuz uykularınız kaçıyor ve bunu durdurmanın bir yolunu arıyorsunuz.

Hiç bir kaşıntı nedensiz olmaz ve bazı sebepler olmadan kaşıntı geçmez. Kesinlikle yukarıdaki nedenlerden biri sizde var mı buna bir bakın. Her kaşıntı bir hastalık habercisi olabilir. Eğer kendiniz teşhis edemiyorsanız mutlaka bir jinekologa görünün.

Nedeni belli olan kaşıntının mutlaka bir tedavi yolu olmalı zaten muayene olduğunu doktor kaşıntının neden olduğu hastalığa göre size tedavi yöntemini önerecektir.

Mesela cinsel yolla bulaşmış ise ayrı vajinal mantar ile ilgili ise ayrı bir tedavi yöntemleri mevcut.

Kaşıntıya neden olan hastalık için yapılan tedavi ile kaşıntı net bir şekilde önlenebilir.

Pratikte Vajinal Kaşıntıyı Nasıl Önleyebiliriz?

Uzak durmamız gerekenler

  • Parfümlü ped,
  • Kokulu tuvalet kağıdı,
  • Krem ya da temizleyici jel,

Yapmamız Gerekenler

  • Temizliğimizi önden arkaya doğru yapmak
  • Her zaman pamuklu iç çamaşırı giymek
  • İç çamaşırlarımızı her gün değiştirmek: (zor olsa gerek) ama farkını anlayacaksınız
  • Kondom mutlaka kullanmak: Ancak kokulu özellikli değil normal sade ve basit
  • Zeytinyağı tüketmek: Bolca zeytinyağı tüketin ve kaşınan vajinaya sürün.
  • Temizlikte alkali su ve doğal öz içeren sabun kullanın.

Vajinal Kaşıntısı Olan Kişiler Ne Yapmalı?

Her şeyden önce kaşıntıya neden olan hastalığı öğrenmek için doktorunuza gözükün Elbette bir tedavi yöntemi vardır bunun dışında botanik alanında bu sıkıntıların alternatif tedavileri vardır ve uygulaması son derece kolay.

Bilgi güçtür mutlaka başımıza ne geliyorsa bilgisizlikten geliyor bilgi öğrenmek için zamanında öğrenin ve uygulayın. Şayet baz şeyleri bilseydik bu tarz problemleri önceden engelleyebilirdik.

Bu yüzden vajinadaki kaşıntıyı bitiren  ve bu konular ile ilgili bilgilerin bulunduğu bir birinden farklı çözümlerin yer aldığı bilgi dolu olan bu kitap her kadın mantar olsada olmasada buna sahip olmalı.

Vajinadaki Kaşıntıyı Geçirme Konusunda Kitap Tavsiyesi:

Tüm kadınlara vajinadaki problemler ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdiğine kanaat ettiğim özellikle vajinadaki kaşıntı ne geçirir  konusunda sizlere her zaman rehberlik edecek olan Vajinal Enfeksiyon Tedavi kitabını incelemenizi tavsiye ederim.

Vajinal Kaşıntı

vajinal-kaşıntı

Vajinal kaşıntı biz hanımların bazen muzdarip olduğu bir durum ve bu kaşıntılar bazen çok tatlı ve bazende çok acı oluyor. Bu yazımızda vajinal kaşıntı konusunu ele alıcağız, ayrıca vajina kaşıntısı hakkında ve şu sorulara cevap vermeye çalışacağız Vajina kaşıntısına ne iyi gelir? vajinada kaşıntı neden olur? vajinal kaşıntı nasıl geçer? konular.

Vajinal kaşıntı kişiden kişiye değiştiği gibi kişinin sağlık ve psikolojik durumuna göre değişkenlik gösterir. Vajinası sağlığı ve normal çalışan bir kişide ne kaşıntı ne yanma nede anormal bir akıntı olur ancak vajinanın sağlığı normal değerlerde değilse kaşıntı akıntı ve yanma gibi olumsuz sıkıntılar meydana gelir.

Vajina Kaşıntısı

Vajina kaşıntısı biz bayanların sıkça karşılaştığı bir problem bu problem çok farklı zamanlarda çok farklı reaksiyonlarda gerçekleşir. Ben vajina kaşıntısı sebeplerini ikiye ayırıyorum. Biri fiziksel oluşan enfeksiyonel problemlerden diğeri ise psikolojik olan sebeplerdendir.

Vajina kaşıntısı enfsiyonel sebeplerden dolayı olabilir bunlardan bir tanesi vajinal mantar enfeksiyon çeşitleridir. Vajinanın sistematik olarak normal çalışma düzeninin bozulması ve normal olan mikrobik yapısının  değişmesi ile oluşan enfeksiyonların hoplayarak zıplayarak yer edinmesinden sonra ve birde bu enfeksiyonların istemiş olduğu ortamı sağladığınızda kaşıntı kaçınılmaz olur ve çok sıkıntılı durumlara yol açar bu sıkıntılı ortamlar çok kaşıntı ile birlikte meydana gelen yanma, yanmanın meydana getirdiği tahrişin çoğalması ile yaralar yaraların meydana getirdiği sıkıntı ise kronik mantar enfeksiyonu bu dahada ileri gider de gider.

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir

Eğer kaşıntınız varsa ve bu kaşıntı devamlı oluyorsa rahatsız olmanız normaldir ve bu kaşıntı her yerde sizi rahatsız eder önlem almanız yararınıza olacaktır. Bunun için size vajinal enfeksiyon ve türevlerinden korunabileceğiniz bir kaynak önerisi yapmak istiyorum hemen aşağıdaki resme tıklayın ve Ebru Erçetin’in vajinal enfeksiyon ile ilgili kitabını edinin çok faydası olacağını garanti ediyorum.

vajinal-mantar-728-80

Vajinada kaşıntı neden olur

Vajinada kaşıntı neden olur sebebi vajinal enfeksiyonlar ve türevleri olabilir bu vajinal yapının çalışmasını sağlayan asidik suyun bozulması ile meydana gelir bu yapılanma antibiyotik kullanımlarla, duş alımı kurulanmadan sentetik ıslak kilotla uzun süre kalma ve havuzda yüzme sonrası uzun süre mayonun ıslak kalması ile bozulur.

Nadir olmakla birlikte eşinizin penis etrafında mantar enfeksiyon türevleri varsa bu azda olsa bulaşıcılığı yüksek bir olgu bu bulaşmanın etkisi ile vajina bölgesinden kaşıntı meydana gelebilir.

 Vajina kaşıntısı neden olur sorusuna şöyle cevaplamak mantıklı olur vajinal kaşıntı sebepleri bunlar kişisel olarak daha çok hamile kalınmasını engellemek için vajinaya köpük uygulaması yapmak ciltte hafif olarak ciltte siğil tarzı cilt sorunları kanser tetikçisi olan maddelerin kullanılması, temizlikte aşırıya gidilerek titizlikle yapılan vajinal temizliğinde kullanılan kimyasal bileşenli sabunların ve jellerin etkisi ile temizlik sonrası, kıl diplerinde oluşan iltihaplanmalar, kıl dönmesi ve beraberinde getirdiği apse ve iltihaplanma, kılların uzun olması terleme ile birlikte yine kaşıntıya neden olur vajinal temizliğin yeterli düzeyde yapılmaması vajina kaşıntısının sebepleri arasında yer alıyor.

Vajinal kaşıntı nasıl geçer

Vajinal kaşıntı  öncelikle kaşıntının sebebini tespit etmelisiniz kaşıntı neden oluyor? bu sorunun  yanıtını en iyi yanıt alabileceğiniz kişi sizsiniz eğer tespit edemediğiniz bir durum söz konusu ise mutlaka bir jinekoloğa görünmenizde fayda var. Kaşıntının nedenini biliyorsanız kaşıntının nasıl geçeceği hakkında tespitinize göre davranışlarınızı değiştirmelisiniz. Unutmayın vajinamız bizim her şeyimiz var olma ve yaşam sebebimiz vajina olmasaydı bir erkekten farkımız olmazdı bizi farklı kılan bu organımıza gereğinden fazla ilgi göstermeli ve bakımlarını yapmalıyız.

Kişisel olarak vajina kaşıntıyı önlemede neler yapabiliriz vajina ne çok ıslak nede çok kuru olmayı ister kendi kıvamında kalması her zaman iyidir ne aşırı kuruluğa izin verin nede çok vıcık cıcık ıslak bırakın çok nemli olmasıda iyi değil orta yolu bulun. Duş almak güzeldir ancak burada vajinal duşu kastetmiyorum normal duş sonrası vajina kurulunmasını abartmayın kurulanmayı da unutmayın vajinanın iç tarafını yıkıyorsanız hatanın daniskasını yapıyorsunuz ve bu yüzden vajinanın içini kesinlikle yıkamayın burda diikat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi vajinayı dış bölgeden yıkarken içini kastettmiyorum içi değil dışı yıkanmalı vajinanın önden arkaya doğru bir şekilde yıkamanız vajinanın içine doğru su kaçmasını engellersiniz.

Vajinanın en rahat olduğu dönem çamaşırın temas etmediği dönemdir ve bu dönem gecedir şimdi siz yatarken vajinanız rahat olsun mesela etekle yatın kilot giymeyin bakın nasıl rahat oluyorsunuz gece yatarken mümkün olduğunca iç çamaşır giymeden yatın.  yatarken mümkünse iç çamaşırı giymeyin.

Gün içerisinde  giydiğiniz iç çamaşır mümkün olduğu sürece her gün değişin temiz iç çamaşırı her zaman rahat ettirir hem sizi hemda vajinanızı eğer mümkünse giymeyedebilirsiniz ancak alışkanlığı bozamıyorsanız sıkça değiştirmenizde yarar vardır. Bazende ezber bozun iç çamaşırı giymeden çıkın dolaşın.. Çamaşırlarınızı yıkarken çamaşır makinenize koyduğunuz deterjan ve tozların sağlığa zararlı olmayanlarından tercih edin aloevera ürünleri bu konuda en iyi insan dostu deterjanları üretir firma ismi vermiyorum ancak aloeveralı deterjan bu kriterlere uygun. Pedler en tehlikeli olanlardır özellikle son zamanlarda parfüm içeren pedler üretiliyor inanılmaz sıkıntı ayrıca vajinaya sürülen deodorant ve rahatlatıcı kremler ve beraberinde temizlik yapacağınız temizlik jelleri kullanmayın bunlar kaşıntı ve sıkıntının ana faktörleridir Unutmayın temizlik ürünü kullanmadan yıkanan vajina en temiz ve sağlıklı vajinadır. Rahat etekler kullanın dar pantolon, mini etekten uzak durun her ikisi sıkıntı oluşturabilir.

Vajinada kaşıntı bitkisel tedavi

Vajinada kaşıntı bitkisel tedavi her zaman işe yarar doğal bir temizliktir vajinada kaşıntı ve yanma olayını temizliğe çeviren en tatlı yollardan biri temiz kokusuz ve kaşıtısız bir vajina için en temizleyici su sirkeli sudur. Sirkeli su vajinadaki koku kaşıntı ve problemleri temizleyen en iyi suydur. Vajina kaşıntısı bitkisel tedavi olarak diğer bir önerim himalaya tuzu ile temizliktir.

2 litrelik suya 1 yemek kaşığı sirke ekleyin ardından her banyodan sonra vajina bölgesine sürün. Sirke elma sirkesi olsun

Haftada bir defa yarım çay bardağı himalaya tuzunu duş yapacağınız suyun içine yaklaşık 5 litre karıştırın ardından duş çıkışı suyu baştan aşağı dökünün ve kurulanmadan çamaşırlarınızı giyinin haftada 1 defa bunu duş sonrası uygulayın faydasını net bir şekilde göreceksiniz. Vajinal kaşıntı tedavisi olarak bunların faydasını göreceğinizden eminim. Tuz banyosunun yararları çoktur özellikle anında ciddi bir rahatlama sağlar varsa kötü bakterilerin çoğalmasını da önler.

Sarımsak kürü aşırı kaşıntılarda etkilidir sarımsağı ezin bir tülbente koyun ve vajinanıza bağlayın utanmayın evdesiniz ve sıkıntıyı siz yaşıyorsunuz çok seri bir şekilde vajinanın içine doğru bu tülbenti içine yitin biraz koku sıkıntısı olabilir ama tamamen raahtlatıcı ve etkisi olan bir yöntem.

Keçi yoğurdu bulabilirseniz köylülerden bu yoğurdu vajinaya sürerek kaşıntıya son verebilirsiniz ancak sarımsak, sirke ve himalaya tuz kadar etkili değildir.

Diğer yöntemler var ancak bunlar vajinal kaşıntıda en etkili doğal tedavi yöntemidir. Evet son olarak size yazımın başında belirttiğim gibi vajinal kaşıntı ve vajinal enfeksiyon sorunlarınızı çözebileceğiniz bu kitabı mutlaka edinmenizi tavsiye ediyorum.