Vajinal mantar tedavisi nasıl olur? candida enfeksiyonunun neden olduğu mantarın tedavisinde nasıl bir yol izlenmeli? ne yapılmalı bu yazımızda aktarıyoruz.

Vajinal Mantar Tedavisi

 Vajinal mantar tedavisi nasıl olur? candida enfeksiyonunun neden olduğu mantarın tedavisinde nasıl bir yol izlenmeli? ve mantar tedavisi için ne yapılmalı bu yazımızda aktarıyoruz.

Kadınlar ergenlikten yaşlılığa kadar birçok dönemlerinde farklı kadınsal rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilmektedir.

20 yaş üstü bayanların %75’i yaşamlarının belirli dönemlerinde en az bir kez vajinal mantar tedavisi görmek durumunda kalmıştır.

vajinalmantartedavisiBayanların geçirdiği vajinal enfeksiyonunun ana nedenleri arasında gebelik, antibiyotik kullanımı gibi durumlar tespit edilmektedir.

Ancak kronikleşmiş vajinal mantar enfeksiyonu oldukça ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.

Bu hastalığın kronikleşmesi sonucunda bayanlarda hem cinsel hem de psikolojik sorunların yaşandığı uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir.

Candida Albikans adı verilen bir maya hücresi, vajinal mantar enfeksiyonlarında en sık rastlanılan mikroorganizmalardan biridir.

Bayanlarda görülen bu rahatsızlığın yaklaşık % 80’i bu mantar hücresinden meydana gelmektedir. Vajinal mantar enfeksiyonları genelde tıp dilinde vajinal kandidiyazis şeklinde isimlendirilmektedir.

Candida Albikansın adı verilen maya hücresi, halen araştırılan ve net olarak, ne şekilde ürediği bilinmeyen bir hücre yapısına sahiptir. Vajinanın yapısında bulunan bir organizma mı olduğu, yoksa mutlaka tedavi edilmesi gereken bir patojen mi olduğu henüz netlik kazanmamış bir hücredir.

Tek bilinen erkek semeninde üretilemediğidir. Bu nedenle bu rahatsızlığın cinsel yolla bulaşmadığı bilinmektedir.

Ancak uzmanlara tarafından uygulanan tedavi şekli eşli olarak uygulanmaktadır. Bunun nedeni de eşlerin benzer tipte mantar hücresi taşıdıkları saptanmasıdır.

Vajinada yer edinen kandidalar, belirti vermedikleri için çeşitli faktörlerin etkisi ile aktif hale geçmektedirler. Ancak bu şekilde klasik belirtiler kendini göstermektedir.

Vakaların yarısından çoğunda ise hiç belirti olmadan hastalığın kendisini göstermesidir.

Vajinal mantar enfeksiyonlarını tetikleyen ana faktörleri ele alacak olursak; en başta antibiyotikler gelmektedir.

Geniş spektrumlu, güçlü antibiyotikler vajinanın normal pH dengesini bozmaktadır, bu nedenle mantar enfeksiyonuna uygun ortam yaratmaktadır. Bu rahatsızlığı tetikleyen en etkili antibiyotikler arasında tetrasiklin ve penisilin grubu ilaçlar yer almaktadır. Bir diğer faktör gebelik durumudur.

Özellikle gebeliğin son 3 ayında daha çok rastlanılmaktadır. Bu aylarda hücresel bağışıklığın azalması ile kandida gelişimi çok daha fazla kolaylaşmaktadır.

Bayanların gebelik durumunda vajinada glikojen adı verilen maddenin artışı da vajinal mantar tedavisi gibi bir onarılmaya zemin hazırlamaktadır.

Tetikleyen faktörler arasında şeker hastalığı da yer almaktadır. Kontrolsüz şeker hastalığında idrar ve vajinal salgılarda şeker düzeyleri artış göstermektedir.

Bu durum da vajinal mantar enfeksiyonu için uygun bir ortam hazırlamaktadır. İmmunosupresyon’da vajinal mantar enfeksiyonunu tetikleyen unsurlardandır.

Bağışıklık sisteminin baskılanması anlamına gelen immunosupresyon, ilaçlarla ya da sistemik hastalıklar sonucunda kandidiazisi hızlandırmaktadır.

Eskiden doğum kontrol haplarında bulunan yüksek doz oral kontraseptiflerin vajinal kandidiasizı tetiklediği ileri sürülse de günümüzde kullanılan düşük doz ilaçlarda bu görüş geçerliliğini kaybetmiştir.

Rahim içi araç yani spiralinde kandidiazis için predispozan faktör olduğu düşünülmektedir. Hormon kullanımında alınan ilaçlarda bulunan östrojen ve progesteron içeren ilaçların alımı da kandidiasizı tetiklemektedir.

Vajinal mantar tedavisi aksatılmaması gereken problemler arasındadır.

Kürler ile özel formüle edilmiş yöntemler ile tedavi evde oldukça kolay bir şekilde uygulanmakta ve kısa sürede cevap alınmaktadır.

Vajinal mantarı tamamıyla kaldırmada etkili bitkisel yöntemlerin anlatıldığı bu kitabın yazarın kitabının artıları nedir? İşe yarıyor mu ⇒ İNCELEME RAPORU İÇİN BURAYI TIKLAYIN ⇐

Bu Yazıyı Puanlayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir